Categorie

Denie oficiată de IPS Părinte Teofan, la Mănăstirea Hlincea

Data evenimentului:
Publicat

Miercuri seară, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a oficiat Denia din Sfânta şi Marea Joi, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe“ a Mănăstirii Hlincea, comuna Ciurea, judeţul Iaşi. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a adresat și un cuvânt de învățătură obștii monhale și credincioșilor prezenți.

„Cuvântul Evangheliei rostit în această seară este o chemare pentru noi de a încerca să ne lăsăm cuprinși de marea taină a Cinei celei de Taină și de a ne sensibiliza, punându-ne în față doi oameni slabi: Iuda și Petru. Cei doi aveau aceeași chemare sfântă, însă la fel ca noi, aveau și slăbiciuni, trădări și vânzări, de care ne facem vinovați cu toții. Binerica ne atrage atenția asupra stării de păcat în care ne aflăm, propunându-ne nu calea deznădejdii lui Iuda, cauzată de greutăți și păcate, ci calea lui Petru, care, slab ca și Iuda fiind și făcând același lucru, în cele din urmă, a ales să se pocăiască și să se roage, plângând cu amar. Văzând pocăința lui Petru, Dumnezeu, în atotmilostivirea Sa, a ales să-l repună pe acesta în ceata Apostolilor”, a spus IPS Părinte Mitropolit Teofan în cuvântul de învățătură rostit în cadrul slujbei Deniei.

La final, părintele protosinghel Metodie Oprică, starețul Mănăstirii Hlincea, a mulţumit Înaltpreasfințitului Părinte Teofan pentru dragostea de a veni să slujească în mijlocul obștii monahale.

Joi, 9 aprilie, IPS Părinte Teofan va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană de la ora 8:45, iar seara, de la ora 18:00, Denia la Mănăstirea Galata.

Mănăstirea Hlincea datează de la sfârşitul secolului al XVI-lea, fiind ctitorie a domniţei Maria, fiica lui Petru Şchiopul, domnitorul Moldovei. Aceasta a fost întemeiata după anul 1574 şi a fost închinata Mănăstirii Dionisiu de la Sfântul Munte Athos. Domnitorul Vasile Lupu a rezidit din temelii biserica acestei obşti monahale, lucrările fiind finalizate de fiul său, Ștefăniță Vodă, între anii 1659 - 1661. Domniţa Maria a luat măsuri de restaurare a mănăstirii în 1616, făcând-o metoc al Mănăstirii Galata din Iaşi. Lucrări de restaurare importante s-au derulat în timpul marelui domnitor Vasile Lupu, între anii 1634 - 1653. Fiul domnitorului, Ștefăniță Lupu, a fost cel care a contribuit la pictarea interioară a bisericii, prin jurul anului 1660. În timpul domnitorului Gheorghe Duca, Mănăstirea Hlincea a fost pusă sub ascultarea Mănăstirii Cetăţuia, rămânând metoc până la 1 februarie 1990, când a fost redeschisă la iniţiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în vremea când era Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.